Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca - Katarzyna Droga

"Wtapiam się w nurt tej warszawskiej rzeki każdego ranka. Stukają obcasy, cudze, moje. Codzienny pośpiech, potykam się, podnoszę znad zdradliwego krawężnika. [...] Wiek XIX, wiek XX... Przestrzeń tamta i ta dziwnie się przenikają. Właściwie wszystko takie samo, tylko kostiumy i pojazdy inne." Katarzyna Droga postanowiła spisać losy swojej rodziny, których główną bohaterką, jakby scalającą wszystkie historie jest Janka. Ogromnym atutem tej powieści jest forma przedstawienia historii państwa Borengów. Autorka, która opisuje dzieje własnej rodziny postanowiła urozmaicić treść zapiskami z pamiętników Janki oraz sama przedstawia swoje przemyślenia nad otaczającym nas światem oraz dokonuję swoistego porównania świata otaczającego Janka a naszej rzecZywistości w 2012 roku.
Janka, bohaterka książki "Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca" to kobieta, której przyszło żyć w niełatwych czasach. Wojna, której przyszło jej doświadczyć u progu dorosłości, ciężkie lata odzyskiwania równowagi po niemieckiej okupacji a później jak mówi Janka czarno- białe życie w komunizmie. Życie Janki podzielone jest naprzemiennie na okresy deszczu i słońca, mimo, że los ciężko ją doświadcza to u boku ukochanego Leszka, który jest jej ostoją jak i najlepszym przyjacielem, jest w stanie przetrwać wszystkie ciężkie chwile i wyjśc z każdego kryzysu obronną ręką.
Lektura szczególna, przede wszystkim polecam ją na długie zimowe wieczory, by przenieść się nad malowniczą Narew i razem z mieszkańcami okolicznych wiosek i miasteczek przeżywać chwile radości i smutku.